Посольство України в Китайській Народній Республіці та в Монголії (за сумісництвом)

, Київ 07:50

Науково-технічне співробітництво між Україною та Китаєм

    Співпраця України з КНР у галузі науки і  техніки є одним з пріоритетних напрямів двосторонніх відносин. Головним механізмом її реалізації є Комісія зі співробітництва між Урядом України та Урядом КНР, яка створена у 2011 р., а також низка профільних Підкомісій, у тому числі:

1. З питань науково-технічного співробітництва

     Підкомісія створена на заміну Спільної українсько-китайської Комісії з науково-технічного співробітництва, яка існувала з 1997 по 2010 рр. та провела 8 засідань. За час існування попередньої Комісії спектр напрямків співробітництва був розширений, також спільно було профінансовано роботи у 98 проектах у рамках відповідних дворічних програм співробітництва.

    Пріоритетними напрямами співробітництва у галузі НТС визначено: енергоефективність, авіабудування, суднобудування, раціональне природокористування, розвиток аерокосмічних, інформаційних та комунікаційних технологій, а також підготовку і стажування аспірантів та молодих вчених.

    У ході першого засідання Підкомісії, яка відбулася у липні 2012 р. у м. Пекін, було затверджено Програму науково-технічного співробітництва між Україною та КНР на 2013-2014 рр., що передбачає реалізацію низки конкретних проектів між науково-дослідними та освітніми установами обох країн.

       23 червня 2016 р. у Києві відбулося друге засідання Підкомісії, під час якого обговорено стан та перспективи українсько-китайського співробітництва, а також затверджено Програму співпраці між Україною та КНР на 2017-2018 рр.

     17 червня 2016 р. у м. Харбін в рамках 27-го Харбінського міжнародного торговельно-економічного ярмарку, було проведено сесію: «Українсько-китайське співробітництво у науково-технічній сфері». На конференції із доповідями і презентаціями виступили українські науковці та представники виробничого і наукового секторів провінції Хейлунцзян і м.Харбін.

     У листопаді 2017 року у м. Цзінань за участі масштабної української делегації було проведено Першу українсько-китайську науково-інноваційну конференцію, на якій було підписано Угоду про науково-технічне співробітництво між Національною академією наук України та Академією наук провінції Шаньдун.

     21-24 листопада 2017 року у Київському міжнародному виставковому центрі за сприяння Посольства проведено Українсько-китайську інноваційну виставку, участь в якій взяли понад 80 китайських інститутів та компаній, які зацікавлені у співпраці з українськими науковцями.

 2. З питань співробітництва в космічній галузі

    Підкомісія створена на заміну Українсько-китайської Підкомісії у сфері дослідження і використання космічного простору в мирних цілях, яка існувала з 1997 по 2010 рр. За цей період було виконано два спільні п’ятирічні плани співробітництва (на  2001-2005 рр. та  2006-2010 рр.), а також прийнято План співробітництва в космічній галузі на 2011-2015 роки.

      У ході першого засідання нової Підкомісії, у квітні 2011 р. у Києві, було розглянуто стан виконання Програми на 2011-2015 рр. та узгоджено можливість її розширення. Нова редакція Програми була затверджена під час другого засідання Підкомісії, яке відбулося у жовтні 2012 р. у Пекіні.

     Третє засідання Підкомісії проведено 7 квітня 2016 р., під час якого було затверджено  четверту Програму співробітництва в космічній галузі на 2016-2020 роки, до якої увійшли понад 70 перспективних напрямків співпраці.

     У листопаді 2017 році було проведено Четверте засідання Підкомісії з питань співробітництва в галузі космосу, що дозволило включити до Програми співробітництва в космічній галузі на 2016-2020 роки додаткові 10 проектів.

 3. З питань співробітництва в галузі медицини

      Перше засідання Підкомісії відбулося 11 травня 2012 р. у м. Київ. Під час засідання розглянуті питання шляхів подальшого розвитку співпраці в галузі охорони здоров’я. Друге засідання Підкомісії, яке відбулося в м. Гуанчжоу 19 листопада 2013 р., головним чином було присвячено співпраці у галузі традиційної китайської медицини.

      Третє засідання Підкомісії відбулось у вересні 2016 р. в Україні. Під час засідання сторонами було узгоджено перспективні напрямки співробітництва, зокрема можливість створення в Україні спільного наукового технопарку медичного профілю.

 Наукова співпраця: українсько-китайські технопарки та наукові центри

       Між Україною та Китаєм реалізуються такі перспективні форми науково-технічної співпраці як українсько-китайські центри та технопарки: у м. Цзінань (провінція Шаньдун), у м. Харбін (провінція Хейлунцзян) та у м. Шанхай.

      Перший Українсько-китайський парк високотехнологічного співробітництва було відкрито у м. Цзінань у листопаді 2002 р. Основною метою діяльності цієї структури є формування ефективного механізму для налагодження взаємовигідного трансферу високих технологій, спільної розробки науково-технічних проектів та їх впровадження у виробництво; створення спільних підприємств з реалізації наукоємної і високотехнологічної продукції.

     У січні 2003 р. в м. Харбін (провінція Хейлунцзян) було відкрито українсько-китайський Центр зварювання і споріднених технологій, Угоду про створення якого було підписано між Інститутом електрозварювання ім. Є.Патона НАН України й Харбінським інститутом зварювання.

   У лютому 2011 р. у м. Шанхай відкрито новий Українсько-китайський технопарк, який займається співпрацею у галузі морських наук і технологій, біомедицини, нових матеріалів, аерокосмонавтики, нових джерел енергії та інші.

    У червні 2011 р. підписано Меморандум про взаєморозуміння між Державним агентством з питань науки, інновацій та інформатизації України і Міністерством науки і техніки Китайської Народної Республіки щодо надання підтримки у створенні українсько-китайського інституту зварювання ім. Є.О.Патона. Згідно з Меморандумом сторони мають надати підтримку Інституту електрозварювання ім. Є.О.Патона НАН України та Промисловому науково-дослідному Інституту провінції Гуандун КНР у створенні зазначеного Інституту зварювання, одним із напрямів якого є застосування технологій зварювання у медицині.

    У листопаді 2012 р. у м. Чженьцзян (провінція Цзяньсу) відкрито українсько-китайський Центр з трансферу технологій суднобудування та океанічного проектування створеного на базі Університету науки і технологій провініції Цзяньсу спільно з Національним університетом кораблебудування ім. Адмірала Макарова (м. Миколаїв).

     У червні 2016 року в м. Харбін створено «Китайсько-український центр науково-технічного співробітництва», що являє собою платформу для наукового співробітництва за окремими напрямами, зокрема в сфері електрозварювання.