В Україні і багатьох країнах світу серед численних військових злочинів проти мирного населення, вчинених німецькими нацистами під час Другої світової війни, чи не найбільш масштабним та кривавим вважають масові страти мирних жителів України у Бабиному Яру в м.Київ. У коммеративних акціях з вшанування та увічнення пам’яті жертв Бабиного Яру беруть участь як керівництво України, так і широкі верстви українського населення.
Так, з нагоди 72-х роковин страшної трагедії Бабиного Яру до Меморіалу її багатотисячних жертв 28 вересня 2013 р. Президент України В.Ф.Янукович, керівники ВРУ та КМУ поклали квіти, вшанувавши пам'ять загиблих хвилиною мовчання.
За свідченням українських істориків, розстрілювати киян у Бабиному Яру почали 29 вересня 41-го року, щойно гітлерівці захопили столицю.
Встановлено, що стратам у Бабиному Яру піддавалися єврейські сім’ї, політпрацівники Червоної Армії, співробітники НКВС, затримані підпільники та інші громадяни. Масові розстріли у Бабиному Яру проводилися аж до самого звільнення Києва від окупації. Одночасно людей знищували у розташованому поруч із Бабиним Яром Сирецькому концтаборі (до 25 тис. жертв).
Серед каральних акцій у Бабиному Яру найбільші відомі:
– 29 та 30 вересня 1941 р. розстріляно близько 34 тисячі євреїв та громадян інших національностей. Відповідно до статистичних даних окупаційної адміністрації, до 9 листопада 1941 р. чисельність розстріляних євреїв перевищила 55 тис.
–10 січня 1942 року страчено близько 100 матросів і командирів Дніпровського загону Пінської військової флотилії;
– у 1942–1943 рр. розстріляно понад 600 членів ОУН.
На сьогодні найбільш достовірною цифрою жертв Бабиного Яру вважається оприлюднена на Нюрнберзькому процесі – близько 100 тисяч осіб (згідно висновків спеціальної державної комісії з розслідування нацистських злочинів під час окупації Києва).
Роз’яснювально-виховна робота та історичні дослідження проводяться у рамках діяльності Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр», створеного Постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 2007 р.
Відповідні коммеморативні заходи проводяться у багатьох країнах світу, які зазнали трагедій злочинів з боку окупантів під час Другої світової війни та Антияпонської війни китайського народу.