• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • 中文
Співпраця у сфері освіти
Опубліковано 16 травня 2022 року о 14:51

Співпраця України з КНР у сфері освіти є одним із пріоритетних напрямів двосторонніх відносин. Основним механізмом її реалізації на міждержавному рівні є Підкомісія з питань співробітництва в галузі освіти між Україною та КНР (надалі – Підкомісія), утворена у 2011 р. в рамках Комісії зі співробітництва між Урядом України та Урядом КНР.

Перше засідання Підкомісії відбулося 28 березня 2012 р. у м. Санья (пров. Хайнань, КНР). Під час засідання було затверджено План першочергових заходів з розвитку українсько-китайського співробітництва в галузі освіти на 2012-2014 роки та підписано оновлену міжвідомчу Угоду про співробітництво у сфері освіти, відповідно до положень якої з початку 2013 р. кількість державних стипендій, що надає одна сторона студентам іншої сторони, була збільшена у чотири рази – з 25 до 100 осіб.

28 березня 2012 р. також було проведено Перший Форум ректорів українських та китайських університетіву роботі якого взяли участь керівники 19 українських та 14 китайських університетів з різних регіонів обох країн. Обговорено питання розвитку міжуніверситетського співробітництва, гармонізації бакалаврських та магістерських програм, запровадження англомовних магістерських програм у закладах вищої освіти обох держав.

Друге засідання Підкомісії, на якому головували міністри освіти України Л.Гриневич та Китаю Чень Баошен, пройшло 23 червня 2017 р. у Києві. За його результатами було досягнуто домовленості про взаємне збільшення квот студентів для обміну зі 100 місць до 120, укладені угоди про співробітництво в галузі технічної освіти та проведена робота щодо реалізації програми китайсько-українського подвійного диплому. Для подальшого посилення зв’язків між державами сторони домовилися розвивати олімпіади з української та китайської мов, а також сприяти розвитку центрів українських досліджень в КНР і китайської мови та культури в Україні.

23 червня 2017 р. також було проведено Другий Форум ректорів за участі представників 14 китайських і 26 українських університетів. Під час роботи Форуму укладено 7 прямих угод про міжуніверситетське співробітництво в освітньо-науковій сфері.

У грудні 2017 р. під час Третього засідання Комісії зі співробітництва між Урядом України та Урядом КНР підписано Угоду між МОН України та Міносвіти КНР про співробітництво в галузі освіти на наступні п’ять років.

12 червня 2019 р. в м. Наньчан, провінція Цзянсі, КНР, під головуванням Заступника Міністра освіти і науки України Р.Греби та Заступника Міністра освіти КНР Сунь Яо пройшло Третє засідання Підкомісії. За підсумками зустрічі затверджено План заходів Підкомісії з питань співробітництва в галузі освіти на 2019-2021 рр., яким визначено пріоритетні для обох країн сфери двостороннього освітнього співробітництва, а також укладено низку угод про співпрацю між ВНЗ України та Китаю.

У рамках Третього засідання Підкомісії відбувся Третій Форум ректорів за участю представників 12 вишів з України та 20 – з КНР.

23 червня 2021 р. у Києві та Чернігові, а також у містах Пекін і Далянь у форматі відеоконференції відбулося Четверте засідання Підкомісії. За його підсумками було затверджено План заходів з питань співробітництва в галузі освіти на 2021-2023 роки, що передбачає реалізацію пріоритетних напрямів співпраці для обох сторін, зокрема:

- здійснення обміну інформацією про реформи й нові підходи в освітніх сферах обох країн;

- проведення спільних заходів між профільними міністерствами України та Китаю, університетами обох країн для обміну досвідом та передовими практиками у контексті створення та функціонування цифрових освітніх платформ для дистанційного навчання в умовах пандемії;

- надання всебічної підтримки вивченню мови, літератури та культури обох країн та сприяння діяльності існуючих і заснування нових інститутів Конфуція в Україні та центрів українських досліджень в Китаї.

У межах засідання Підкомісії з нагоди відзначення у 2021 році 10-ї річниці встановлення відносин стратегічного партнерства між Україною та Китаєм (20 червня 2011 р.) відбулася церемонія заснування Альянсу українських та китайських університетів, що об’єднав 49 українських та 92 китайських закладів вищої освіти.

Альянс було засновано з метою розширення співробітництва та активного обміну сучасними методами викладання, реагування на виклики сьогодення в умовах пандемії та створення умов для надання сучасної якісної дистанційної освіти із застосуванням цифрових технологій. Пріоритетними напрямами його діяльності визначено:

- розвиток академічної мобільності науково-педагогічних працівників,

‑ створення викладацьких та дослідницьких команд;

- відкриття спільних лабораторій та освітніх центрів;

- розвиток академічної мобільності;

- впровадження сучасних технологій онлайн-навчання тощо.

Координаторами Альянсу виступили Національний Університет «Чернігівська політехніка» (Україна) та Даляньський технологічний університет (КНР).

З початком пандемії коронавірусу суттєво знизився рівень освітніх обмінів між Україною та КНР. Так, якщо у 2018-2019 навчальному році в Китаї проходили навчання 3090 громадян України, то у 2019-2020 році ця кількість знизилася до 2290, а у 2020-2021 – до 1830. Станом на травень 2022 р. в КНР здобувають освіту 1505 студентів з України.

В 11 китайських закладах освіти міст Пекін, Тяньцзінь, Шанхай (2), Далянь, Ухань, Харбін (3), Сіань та Чжецзян створені центри українських досліджень.

В Україні функціонують шість Інститутів Конфуція: в Луганському національному університеті ім. Т.Шевченка, Київському національному університеті ім. Т.Шевченка, Київському національному лінгвістичному університеті, Національній музичній академії України ім. П.Чайковського, Харківському національному університеті ім. В.Каразіна та Південноукраїнському національному педагогічному університеті ім. К.Ушинського.

Українська мова в КНР викладається у семи закладах освіти в містах Пекін, Тяньцзінь, Шанхай, Далянь, Хеншуй, Сіань та Ухань.

З 2018 року започатковано роботу онлайн-ресурсу UkraineNOW, у розділі «Навчання»  якого доступна корисна інформація про освіту в нашій державі.

Головним інформаційним джерелом про вищу освіту в Україні для іноземців є Український державний центр міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України. На офіційному сайті Центру абітурієнти можуть отримати інформацію про навчальні програми, процедуру вступу та інші практичні поради. Окрім цього, через сайт абітурієнти мають можливість подавати онлайн заявки на навчання до будь-якого вищого навчального закладу України. До послуг, які надаються Центром, входять: перевірка документів абітурієнта, допомога у виборі університету та навчальної програми, допомога з подачею документів до вищого навчального закладу, отримання запрошення на навчання, візова підтримка, організація зустрічі в аеропорту.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux