• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • 漢語
Ситуація в АР Крим та на сході України
Опубліковано 30 жовтня 2020 року о 06:41
29 жовтня 2020 року Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест Міністерству закордонних справ Російської Федерації у зв'язку з черговим вчиненням російською стороною міжнародно-протиправного діяння проти суверенітету України.

Ігноруючи раніше висловлені неодноразові застереження української сторони, без її офіційної згоди, з порушенням законодавства України, умов та модальностей доставки гуманітарної допомоги, які були раніше узгоджені між Україною, Росією та Міжнародним Комітетом Червоного Хреста, російська сторона незаконно перемістила на територію України так званий «гуманітарний конвой» для населення на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях у Донецькій та Луганській областях України.

Переміщення відбулося через російські прикордонні пункти пропуску «Донецьк» та «Матвєєв Курган» і закриті Україною пункти пропуску «Ізварине» та «Успенка». При цьому російська сторона унеможливила здійснення українськими прикордонниками і митниками обов’язкових контрольних процедур, які передбачені законодавством України та нормами міжнародного права, у тому числі двосторонніми міжнародними договорами.

З огляду на ці протиправні дії Міністерству закордонних справ Російської Федерації надіслано ноту протесту з вимогою неухильно дотримуватися своїх міжнародних зобов’язань, у тому числі двосторонніх договорів, раніше узгоджених модальностей доставки гуманітарних вантажів. Українська сторона також вимагає у подальшому направляти їх оформленими відповідно до законодавства України і через контрольовані нею прикордонні пункти пропуску.

Міністерство закордонних справ України відповідним чином реагуватиме на усі подальші міжнародно-протиправні діяння з боку держави-агресора.

Міністерство закордонних справ України заявляє рішучий протест Російській Федерації у зв’язку з проведенням археологічних розкопок, що здійснюються у рамках т.зв. проєкту «Кримська війна» на території Альмінської долини та у місті Севастополь з грубим порушенням норм міжнародного права та законодавства України. 

Відповідно до положень Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту від 14 травня 1954 року, Російська Федерація як держава-окупант повинна поважати культурні цінності, розташовані на тимчасово окупованій території України,  а також вживати необхідних заходів для їх збереження.

Рекомендаціями Генеральної конференції ЮНЕСКО, що визначає принципи міжнародної регламентації археологічних розкопок від 5 грудня 1956 року, передбачено, що,  у випадку збройного конфлікту, держава, яка окупувала територію іншої держави, повинна утримуватися від проведення археологічних розкопок на окупованій  території.

Росія має припинити всі незаконні археологічні розкопки та земляні роботи на території Альмінської долини та в місті Севастополь, а також забезпечити належне ставлення до усієї української історико-культурної спадщини на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, зокрема в частині неухильного виконання зобов’язань Росії відповідно до норм міжнародного права.

Останніми днями в інформаційному просторі спостерігається штучна дискредитаційна кампанія щодо російських паспортів, що нав’язувалися громадянам України російською окупаційною адміністрацією Криму з березня 2014 року.

Примусова паспортизація - це елемент  репресивної політики держави-агресора по відношенню до громадян України, які змушені жити в умовах окупації. 

Після незаконної окупації і спроби анексії Росія грубо порушила як українське законодавство, так і міжнародне право.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року чітко визначає, що примусове автоматичне набуття громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, громадянства Російської Федерації не визнається Україною та не є підставою для втрати громадянства України. Стаття 45 Положення про закони та звичаї суходільної війни, затвердженого IV Гаазькою конвенцією 1907 року, забороняє примус населення окупованих територій до присягання на вірність державі-окупанту, а отже і до примусової зміни громадянства.

Нав’язана паспортизація є також елементом системного тиску російської окупаційної адміністрації на громадян України, заздалегідь спланованим і цинічно реалізованим.

Громадяни України, що мешкають в АР Крим та м. Севастополь, фактично були позбавлені права вибору. 

Можливості відмови від російського громадянства були жорстко обмежені шляхом визначення недостатньої кількості відповідних центрів і занадто коротких термінів прийому заяв про відмову. 

Крім того, у разі відмови мешканців Криму від отримання російських паспортів, штучно обмежувалися їхні права на працевлаштування, медичний захист, соціальну і пенсійну допомогу. Відсутність російського паспорта могла також стати причиною примусової депортації з, та заборони в’їзду на територію АРК та м.Севастополя. 

Невід’ємним аспектом автоматичної паспортизації була й загроза переслідування проукраїнських активістів, у т.ч. журналістів, з боку окупаційної влади. Історія окупації засвідчила, що мешканці Криму мали всі підстави для побоювань, що через подачу заяв про відмову від російського громадянства окупаційна влада здійснювала «інвентаризацію» опонентів для проведення репресій.

Громадяни України були змушені отримувати російські паспорти ще й для того, щоб зберегти власні оселі, майно на окупованому півострові. Нещодавнє підписання Президентом РФ В.Путіним указу щодо позбавлення українських громадян можливості володіння землею в тимчасово окупованому Криму - черговий крок до нав’язування російського громадянства та грубого порушення міжнародного права.  

Україна захищатиме права та інтереси громадян України, що проживають в умовах окупації в Автономній Респуліці Крим та м.Севастополі. 

Крим – це Україна.

Поточна ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил (03-10.06.2020)  03-0906-ukr.pdf

Міністерство закордонних справ України висловлює рішучий протест у зв’язку із здійсненням Російською Федерацією чергового призову на військову службу на тимчасово окупованій частині суверенної території України - в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь. 

Зокрема, з території Кримського півострова цієї весни планується направити для проходження «військової служби» майже 3,3 тис. осіб. Що особливо цинічно, очікується, що більшість з них буде проходити її за межами Кримського півострова, зокрема в Південному військовому окрузі, військові частини і командування якого безпосередньо задіяні у здійсненні збройної агресії проти України на Донбасі.

Такі дії Російської Федерації є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права, яке забороняє Росії, як державі-окупанту, примушувати осіб, що перебувають під захистом, служити в її збройних або допоміжних силах. Так само заборонено чинити тиск і вести пропаганду на користь добровільного вступу до армії, а також переміщувати осіб, що перебувають під захистом, за межі окупованої території. 

Москва продовжує ігнорувати заклики міжнародного співтовариства припинити правопорушення у зв’язку з призовами в тимчасово окупованому Криму. Про це зокрема йдеться в ухваленій 18 грудня 2019 року резолюції ГА ООН «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)». 

Крім того, у доповіді Генерального секретаря ООН «Ситуація з правами людини у тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, Україна» від 2 серпня 2019 року, яка була підготовлена на виконання резолюції Генеральної Асамблеї ООН A/RES/73/263, відзначається, що, починаючи з 2015 року, на службу до Збройних Сил Російської Федерації було призвано не менше 18 тис. кримчан. Звіт також фіксує численні факти кримінальних переслідувань окупаційною російською владою жителів Криму за небажання служити у російській армії.

В умовах, коли весь світ бореться зі стрімким поширенням пандемії коронавірусу COVID-19, оголошення так званого «весняного призову» виглядає особливо брутальним. Відповідно до статті 56 Женевської конвенції 1949 року про захист цивільного населення під час війни, «окупаційна держава зобов'язана забезпечити та підтримувати на окупованій території умови, задовільні з погляду охорони здоров'я та санітарії, зокрема, вдаючись до вживання та проведення профілактичних та запобіжних заходів, необхідних для запобігання поширенню інфекційних захворювань та епідемій».

МЗС України вимагає від Російської Федерації скасувати призов на військову службу на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь та забезпечити неухильне дотримання своїх міжнародних зобов’язань як держави-окупанта.

Станом на 03.04.2020 санітарно-епідеміологічної ситуація на ТОТ Донецької та Луганської областей поступово ускладнюється. Незважаючи на те, що самопроголошені влади ЛНР та ДНР не об’явили жорсткого карантину та цих територіях, окремі пересічні громадяни відмічають окремі ознаки, що можуть вказувати про погіршення епідемічної ситуації в  регіонах.

Зокрема, жителі окупованих територій констатують про відсутність в місцевих аптеках елементарних засобів захисту та профілактики від коронавірусу, у т.ч. антисептиків. В окремих районах ДНР місцеве населення скаржиться на дефіцит окремих продуктів харчування. Також, в ЛНР відмічаються випадки насильницької двотижневої обсервації, як хворих, так і здорових людей (тих хто повернувся з-за кордону в ЛНР) в окремих інфекційних лікарнях (наприклад лікарня №4, м. Луганськ ) де відсутнє будь-яке специфічне медичне обладнання для лікування коронавірусу.

За окремими даними, у медичних закладах ЛНР відсутні навіть препарати для лікування складних форм грипу та ГРВІ. Разом з тим, місцеві лікарі очікують на прибуття орієнтовно до середини квітня ц.р.  гуманітарного конвою з РФ.

Зі слів свідків, ставлення медиків ЛНР до людей, які підозрюються в зараженні коронавірусів, вкрай недоброзичливе. Медобстеження “підозрюваних” на хворобу в лікарні включає: контроль температури (двічі в день), аналіз крові, посів з носа і горла. Експрес-тести на коронавірус не робляться у зв’язку з їх відсутністю.

Не виключається, що окупаційні влади ЛНР та ДНР приховують офіційну статистику інфікованих COVID-19, враховуючи відомі факти переповнення інфекційних відділень донецьких і луганських лікарень пацієнтами з ознаками гострих респіраторних інфекцій. Одночасно місцеві медичні органи констатують збільшення за останній тиждень на 30 % кількості захворілих на пневмонію, що вірогідно є коронавірусом.

Не виключається, що саме через погіршення епідеміологічної ситуації в зазначених регіонах наприкінці березня ц.р. до окупованих територій була направлена з РФ група військових фахівців вірусологів.

Фахівці прогнозують можливий серйозний спалах епідемії в цих регіонах у тому числі у зв’язку із тим, що майже половина населення окупованих територій по статистиці є пенсіонерами (орієнтовно 1,1 млн. чол.), а тому перебувають в групі ризику.

Враховуючи те, що станом на сьогодні ані в ЛНР ані в ДНР немає тестів, які могли б виявити вірус (за наявною інформацією, аналізи відправляються в РФ), оприлюднені нещодавно відповідними посадовцями ДНР цифри щодо заражених коронавірусом не відповідають дійсності.

Довідково:  30 березня ц.р. в “міністр охорони здоров'я ДНР” О.Долгошапко повідомила про те, що в ДНР під наглядом перебувають 7.984 чоловік, з них в лікарнях - 118, і 7.866 - на домашній самоізоляції.


Медичні заклади ЛНР та ДНР на сьогодні не спроможні проводити повноцінну шпиталізацію та лікування інфікованих на коронавірус, кількість яких на ТОТ Донецької та Луганської областей не контролюється (через відсутність можливості тестування) та вірогідно значно перевищує офіційно заявленим цифрам.

В м. Мурманськ (РФ) було ізольовано одного військовослужбовця з числа офіцерського складу, близькі родичі якого мали контакт з хворою на коронавірус особою. Станом на сьогодні результати тестів на коронавірус зазначеного військовослужбовця не оприлюднюються. 


Щодо санітарно-епідеміологічної ситуації на ТОТ


За наявною інформацією, санітарно-епідеміологічна ситуація на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) має всі ознаки до погіршення. Попри те, що так звана “місцева влада” нібито тримає ситуацію під контролем, спостерігається відсутність найнеобхідніших сил та засобів для протидії розповсюдженню коронавірусу.

Так, за повідомленням експертів, у т.зв. “ЛНР” вже зафіксовано перший випадок зараження коронавірусом. Утім, скоріш за все, їх кількість є набагато більшою. В “ЛНР” оголошено карантин: зачинено дитячі садки, школи, підприємства, організації, з 1 квітня ц.р. пересування людей в т.зв. “ЛНР” має відбуватися виключно в масках і рукавицях. Рух електропотягів між “ЛНР” і “ДНР” припинено, закрито так званий “кордон” між “республіками”. А його охорону значно посилено.

Зокрема, за інформацією джерел з Центральної міської лікарні (ЦМЛ) м. Дебальцеве, із Донецька на “кордон” між т.зв. “ДНР” і “ЛНР” перекинуто значну кількість техніки і особового складу. На окраїнах м. Дебальцеве, яке географічно розташовано на межі між “республіками”, “патрулює багато бойовиків”, аби ніхто з “ЛНР” не зміг потрапити до “ДНР”. Про те, що бойовики і справді намагаються не пропускати людей з “ЛНР” до “ДНР” свідчить факт, що на роботу до ЦМЛ не змогли потрапити кілька медсестер з сіл Фащівка і Чернухіно (“ЛНР”).

За повідомленням експертів, другу міську лікарню міста Єнакієве з пацієнтами і всім медичним персоналом зачинено на карантин, оскільки в лікарню із симптомами СOVID-19 поступила дитина, сім’я якої нещодавно повернулася з Росії. Цю лікарню під охорону взяли бойовики т.зв. “ДНР”.

Головний лікар ЦМЛ Валерій Луценко вимагає від всіх відділів ЦМЛ щоденну інформацію про хворих на пневмонію або з симптомами лихоманки, якщо є такі випадки. Станом на 02 квітня ц.р. в лікарні таких хворих немає.

При цьому зазначається, що у випадку підозри на захворювання коронавірусом дорослих одразу мають перевозити в Єнакієве, а дітей – у Горлівку, оскільки в Дебальцеве інфекційних відділень ані в ЦМЛ, ані в залізничній лікарні немає.

Як і раніше, в ЦМЛ відсутні медикаменти, одноразові маски, рукавиці, дезінфікуючі засоби. Тим не менше, керівництво ЦМЛ дало вказівку замовляти медикаменти лише “по мінімуму” у зв’язку із відсутністю фінансування.

В ЦМЛ також спостерігається затримка із виплатою зарплат. При цьому було здійснено спробу зменшити розмір надбавки (було нараховано 40% замість обіцяних 50%). Водночас, відповідно до скарги персоналу лікарні до так званого МОЗ “ДНР” в Донецьку, з т.зв. “міністерства” надійшла вказівка зазначені 10% надбавки доплатити. Дана надбавка має бути виплачена найближчим часом.

За повідомленням джерел у т.зв. поліції м. Дебальцеве, станом на 01 квітня ц.р. в т.зв. “ДНР” вже нараховувалось близько 600 випадків смерті від пневмонії, при цьому перевірка зазначених осіб на коронавірус не здійснювалась.

Слід також зазначити, що в окремих “державних органах” т.зв. “ДНР” обговорюється порядок дій на випадок введення в “республіці” карантину. Зокрема, зазначена тема обговорюється в відділу т.зв. Пенсійного фонду м. Дебальцеве. При цьому було визначено, що у випадку введення карантину необхідними будуть “волонтери”, в т.ч. з числа ПФ, які розноситимуть продукти і медикаменти старшим особам. В ПФ бажання стати волонтером на період дії карантину ніхто не виявив.

Також було встановлено, що в м. Дебальцеве триває підготовка антиукраїнської інформаційної акції, зокрема, написання книги про Дебальцеве і події 2014-2015 років, коли місто було захоплено бойовиками. Відтак, начальниця відділу ПФ доручила всім підлеглим написати свої короткі спомини про події того часу, частину з яких має бути включено до зазначеної книги. Додаткові відомості щодо замовника книги, її автора та запланованого накладу з’ясовуються.

Таким чином, у світлі появи інформації про перші випадки зараження на COVID-19 в “ЛНР”, у так званій “ДНР” для запобігання поширенню хвороби вживаються додаткові заходи адміністративно-поліцейського характеру у вигляді закриття так званого кордону між “республіками”. На ТОТ обговорюється інформація щодо “сотні померлих від пневмонії” в т.зв. “ДНР”. Зважаючи на те, що інформація про це поступає також і від працівників “поліції”, можна припустити, що офіційна статистика можливих померлих від коронавірусу (офіційно – пневмонії) дійсно може бути високою.

На ТОТ немає медикаментів і процедур щодо лікування пацієнтів з COVID-19: людей з ознаками, що можуть свідчити про наявність коронавірусу, відпускають лікуватися додому у світлі нестачі ліків у лікарнях. Водночас, керівництво лікарень, попри усвідомлення небезпеки, неготове закуповувати медикаменти для протидії коронавірусу, пояснюючи це відсутністю коштів.

З метою так званого патріотичного виховання молоді на ТОТ і підвищення відчуття єдності, в м. Дебальцеве розпочато написання книги про події 2014-2015 років (період активних бойових дій та окупації міста) “з інформацією від простих очевидців”.

Поточна ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил (20-26.11.2020)

situation-oos-04-24032020-ukr.pdf

Міністерство закордонних справ України висловлює рішучий протест у зв’язку із черговим неузгодженим з Україною візитом президента Російської Федерації В.Путіна до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України – Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, який розпочався 18 березня 2020 року.

Україна вважає цей візит, як і усі попередні неузгоджені з українською стороною поїздки російських посадовців до тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим та м.Севастополь, грубим порушенням російською стороною державного суверенітету і територіальної цілісності України, цинічним і демонстративним нехтуванням російською стороною загальновизнаними принципами та нормами міжнародного права, у тому числі Статутом ООН, резолюціями Генеральної Асамблеї ООН, зобов’язаннями РФ за двосторонніми та багатосторонніми договорами, сторонами яких є Україна та Російська Федерація. 

Крим і Севастополь є і надалі залишатимуться невід’ємною частиною суверенної території України. Жодні поїздки російських посадовців на окупований півострів, як і незаконне будівництво так званого «Кримського мосту» не є ознаками зміни статусу цих українських адміністративних одиниць, закріпленого у Конституції України та визнаного міжнародним співтовариством.

У зв’язку з візитом В.Путіна до АР Крим і м. Севастополь російському зовнішньополітичному відомству передано ноту протесту.

Шість років виповнилося з того дня, коли Росія здійснила спробу легітимізувати збройну агресію проти України і військову окупацію Кримського півострова шляхом проведення незаконного за формою і фейкового за суттю референдуму про статус Криму. 

Так званий референдум став грубим порушенням Конституції України, основоположних принципів міжнародного права, двосторонніх угод. 

Дії Москви оцінені міжнародною спільнотою як абсолютно незаконні, а юридичний статус так званого референдуму - як нікчемний. 

Крим є і буде суверенною територією України. 

Консолідована позиція міжнародної спільноти і рішення ключових міжнародних організацій, у т.ч. ГА ООН, ЄС, НАТО, Ради Європи, ЮНЕСКО, міжнародних парламентських структур чітко свідчить - світ ніколи не погодяться на визнання де-юре чи де-факто незаконної анексії Криму.

Бажання окупанта консолідувати свій контроль за незаконно захопленою територією призвело до драматичного погіршення ситуації на півострові, де системно порушуються права і свободи людини, здійснюються політичні  переслідування, у тому числі за релігійною і етнічною ознаками. 

Активна мілітаризація перетворює півострів у потужну військову базу, що загрожує безпеці України, Східної Європи та Чорноморському регіону.

У ці сумні роковини висловлюємо підтримку усім, хто страждає від авторитарного режиму та окупації. 

Україна закликає міжнародне співтовариство до подальшого посилення політико-дипломатичного й економічного тиску на Москву з метою якнайшвидшого звільнення Криму. Без припинення агресії РФ відновлення миру і стабільності в Європі є неможливим.

Міністерство закордонних справ України висловлює рішучий протест у зв’язку з черговою хвилею незаконних обшуків і затримань кримських татар, здійснених сьогодні російською окупаційною владою в Бахчисарайському районі АР Крим. 

Станом на даний момент відомо про незаконні затримання щонайменше чотирьох громадян України – Амета Сулейманова, Сейтумера Сейтумерова, Османа Сейтумерова та Рустема Сейтмеметова. 

Ігноруючи свої міжнародно-правові зобов’язання як держави-окупанта, Росія і надалі сприймає фактор корінного народу Криму як загрозу для окупаційного режиму. Викликає обурення, що в рамках політики репресій проти кримських татар Росія продовжує зловживати антитерористичним законодавством, використовуючи сфабриковані звинувачення у тероризмі для переслідувань кримськотатарських активістів. 

Такі дії різко суперечать деклараціям Москви щодо необхідності де-ескалації у відносинах між двома державами.

РФ повинна виконати резолюції Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року «Територіальна цілісність України» та «Ситуація з правами людини у Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)» 2016-2019 рр., а також наказ Міжнародного суду ООН щодо застосування запобіжних заходів у рамках позову України проти Російської Федерації стосовно застосування Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.  

Закликаємо міжнародних партнерів  посилити політичний, економічний та санкційний тиск на державу-агресора з метою припинення Росією порушень прав людини у тимчасово окупованому Криму.

Міністерство закордонних справ України висловлює рішучий протест у зв’язку з вироками окупаційних російських «судів» у Криму, винесених громадянам України Сергію Філатову та Артему Герасимову за звинуваченнями в «організації діяльності екстремістської організації».

У порушення своїх міжнародно-правових зобов’язань, Росія як держава-окупант продовжує зловживати своїм законодавством на окупованій території Криму для переслідування громадян України за релігійною ознакою. 

Так, 5 березня 2020 року підконтрольний РФ «джанкойський районний суд» засудив Сергія Філатова до 6 років позбавлення волі, а так званий «ялтинський міський суд» виніс рішення про накладення штрафу на Артема Герасимова у розмірі 400 тисяч російських рублів. Причиною переслідувань була названа приналежність обох громадян України до релігійної організації «Свідки Єгови», яка на легальних засадах діє на території України, включаючи Кримський півострів.     

Вимагаємо від Російської Федерації припинити кримінальні переслідування українських громадян за безпідставними звинуваченням на релігійному ґрунті. Закликаємо міжнародну спільноту звернути увагу на неправомірні рішення російських судів щодо громадян України і посилити політико-дипломатичний тиск на державу-агресора з метою припинення Росією порушень прав людини на території тимчасово окупованого Криму та відновлення територіальної цілісності України у міжнародно визнаних кордонах.

Поточна ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил (20-26.11.2019)

 november2019-ukr.pdf

Збірка свідчень про російську анексію Криму 2014 року “Люди сірої зони: свідки російської агресії Криму 2014 року”/ Проект Українського інституту національної пам’яті)/ (українською мовою)

https://uinp.gov.ua/elektronni-vydannya/lyudy-siroyi-zony-svidky-rosiyskoyi-aneksiyi-krymu-2014-roku

Книга “Дівчата зрізають коси /Проект Українського інституту національної пам’яті/. Спогади 25 жінок-воячок, які брали участь в російсько-українській війні у складі Збройних сил України та добровольчих підрозділів у 2014-2018 рр. як стрільці, кулеметниці, медики, мінометниці, снайперки (українською мовою).

http://www.memory.gov.ua/sites/default/files/divchata_zrizaiut_kosy.pdf

Схвалення 17 грудня 2018 року резолюції Генеральної Асамблеї ООН «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та м.Севастополь (Україна), а також частин Чорного і Азовського морів» засвідчило чітку позицію міжнародного співтовариства на підтримку територіальної цілісності України та засудження агресії РФ.

Попри відчайдушні потуги РФ зашкодити схваленню документа, Генеральна Асамблея ООН вкотре засудила тимчасову окупацію Кримського півострова Російською Федерацією як державою-окупантом та надіслала чіткий сигнал про невизнання спроби його анексії. Російська Федерація повинна забрати свої збройні сили з Криму та негайно припинити незаконну окупацію території України.

Окупація Криму, загроза або застосування сили проти територіальної цілісності та політичної незалежності України порушує зобов’язання, взяті Росією при підписанні Меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (Будапештський меморандум).

Резолюція висловлює рішучу стурбованість міжнародного співтовариства невиправданим застосуванням Російською Федерацією сили проти трьох кораблів ВМС України 25 листопада 2018 року у Чорному морі, в результаті якого було серйозно поранено окремих членів українських екіпажів, та закликає Російську Федерацію негайно звільнити українські кораблі та особовий склад. 

За російської окупації Крим перетворився на потужну військову базу, яка загрожує безпеці та стабільності не лише Чорноморського регіону, а й Середземномор’ю та Близькому Сходу.

Резолюція містить заклик до Російської Федерації припинити перешкоджати законному праву на свободу судноплавства у Чорному та Азовському морях, а також Керченській протоці відповідно до міжнародного права, зокрема Конвенції ООН про морське право 1982 року.

Важливим елементом резолюції є засудження побудови та відкриття Російською Федерацією Керченського мосту, а також збільшення військової присутності Російської Федерації в акваторіях Чорного і Азовського морів.

Широка підтримка нашої позиції стосовно Криму та засудження мілітаризації Чорного і Азовського морів є чітким сигналом для Російської Федерації: російські злочини та провокації не залишаються поза увагою світового співтовариства, а держава-агресор понесе відповідальність за правопорушення.

Україна підтверджує свою відданість політико-дипломатичному врегулюванню російсько-українського конфлікту. У цьому зв’язку нова резолюція буде використана в контексті зусиль України з деокупації території нашої держави, а також відновлення стабільності в регіоні Чорного та Азовського морів.   

Україна вдячна кожній державі, яка віддала свій голос за резолюцію ГА ООН «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та м.Севастополь, Україна, а також частин Чорного і Азовського морів».

В Україні вже навіть не здивовані, наскільки російська дипломатія перетворилася на знаряддя брехні Кремля, звинувачуючи Україну у «підготовці провокацій».

Але це – чергова інформаційна операція. Насправді, це Росія розгорнула на кордонах з Україною понад 80 тис. військ у повній бойовій готовності, розмістила ракетні комплекси "Іскандер", передислокувала на територію Криму 100 бойових літаків нового типу Су-27 та Су-30, які здатні діяти на всій глибині чорноморського регіону та майже всій території України. Тільки за останні два місяці кількість російських танків на нашому кордоні збільшилась на 300 одиниць.

25 листопада 2018 року Москва вчинила відкриті акти збройної агресії біля Керченської протоки та у Чорному морі. Тепер міністр С.Лавров лякає Україну і міжнародне співтовариство «провокаціями», шукаючи пропагандистсько-дипломатичне прикриття мілітаризації Росією окупованого Криму, Донбасу та розгортанню на кордонах України свого наступального потенціалу.

Чергова брехня РФ сьогодні буде спростована схваленням Резолюції ГА ООН «Проблема мілітаризації АР Крим та м.Севастополь (Україна), а також частин Чорного і Азовського морів».

Суверенітет України над Кримом і Донбасом буде повернуто, але не військовим, а політико-дипломатичним та міжнародно-правовим шляхом.

27 листопада 2018 року Україна надіслала Арбітражному трибуналу з морського права відповідь на заперечення з приводу юрисдикції Арбітражного трибуналу з морського права, висловлені Російською Федерацією у рамках міждержавного арбітражного провадження за Конвенцією ООН з морського права.

У своїй відповіді Україна наголошує, що попри спроби Росії уникнути відповідальності за свої протиправні дії у Чорному морі, Азовському морі та Керченській протоці, Арбітражний трибунал з морського права має повне право заслухати справу України.

Україна обґрунтовано заявляє, що Російська Федерація незаконно відсторонила Україну від користування своїми морськими правами та узурпувала суверенне право України регулювати свою діяльність у власному морському просторі.

У порушення Конвенції ООН з морського права Росія, серед іншого, продовжує незаконно видобувати українські енергетичні та рибні ресурси, завдаючи шкоди українським рибалкам, блокує рух до українських портів, незаконно побудувавши міст через Керченську протоку.

Україна вважає, що письмові заперечення Російської Федерації щодо юрисдикції Арбітражного трибуналу з морського права є необґрунтованими і не можуть бути прийняті Трибуналом до уваги.

Російська Федерація має та буде притягнута до відповідальності за зухвале порушення міжнародного морського права та суверенних справ України.

27 листопада 2018 року Міністерству закордонних справ Російської Федерації передано чергову ноту протесту МЗС України у зв'язку з продовженням Росією протиправних дій щодо військовослужбовців ВМС Збройних Сил України – членів екіпажів українських військових катерів «Бердянськ», «Нікополь» та буксира «Яни Капу», які 25 листопада цього року були захоплені у військовий полон внаслідок чергового акту збройної агресії Російської Федерації проти України в територіальних водах та виключній економічній зоні нашої держави в Чорному морі.

Російській стороні поновлено категоричну вимогу негайно звільнити з-під варти захоплених громадян України та забезпечити їхнє безпечне повернення на Батьківщину.

Українська сторона вчергове зажадала невідкладного і в повному обсязі забезпечення Російською Федерацією усіх законних прав захоплених громадян України, передбачених Женевською конвенцією від 12 серпня 1949 року про поводження з військовополоненими, а також допуску до них представників Міжнародного Комітету Червоного Хреста.

Провокативні дії з боку РФ в Чорному та Азовському морі перейшли межу і стали вже агресивними.

Кораблі Російської Федерації у порушення свободи навігації неправомірно застосували силу по відношенню до кораблів ВМС ЗС України.

Ми розцінюємо такі агресивні дії як порушення норм Статуту ООН, Конвенції ООН з морського права.

МЗС України здійснить всі належні заходи дипломатичного та міжнародно-правового реагування.                   

Також невідкладно інформуватимемо партнерів про агресивні дії Росії в Азовському морі. Такі дії несуть в собі загрозу безпеці всіх держав Чорноморського регіону, а отже вимагають чіткої реакції міжнародного співтовариства.

Міністерство закордонних справ України висловлює категоричний протест у зв’язку з незаконними та нелегітимними діями Росії з проведення сьогодні псевдовиборів на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях України.  

Спроба Росії виправдати, організувати та згодом легітимізувати процес фейкового «голосування» на окупованому Донбасі є кричущим порушенням норм і принципів міжнародного права, українського законодавства, а також суверенітету та територіальної цілісності України. Одночасно, Росія, як сторона збройного конфлікту на Донбасі та підписант Мінських домовленостей, вкотре фундаментально порушила свої зобов’язання за ними.

У цьому зв’язку, знову наголошуємо, що результати цих псевдовиборів є юридично нікчемними, не створюють жодних правових наслідків та не будуть визнані ані Україною, ані міжнародним співтовариством. Легітимні вибори на Донбасі можуть бути проведені лише у повній відповідності до українського законодавства та стандартів ОБСЄ із забезпеченням спостереження БДІПЛ ОБСЄ.

Ми вдячні нашим міжнародним партнерам за підтвердження їхньої сталої підтримки суверенітету та територіальної цілісності України у межах міжнародно визнаних кордонів.

Вважаємо обурливим, що Росія проігнорувала чітку позицію міжнародного співтовариства, яке засудило організацію фейкових «виборів» та закликало до їх скасування. Росія несе повну відповідальність за ці незаконні дії та руйнівні наслідки для мирного процесу.

Закликаємо міжнародне співтовариство до посилення політичного та економічного тиску на Кремль, а також запровадження нових санкцій проти держави-окупанта та осіб, які брали безпосередню участь в організації цих бутафорських «виборів».

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux