• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • 中文
Публічні закупівлі в КНР
Опубліковано 15 березня 2021 року о 14:08

Проведення в Китаї процедури державних закупівель (тендерів) регулюється низкою нормативно-правових актів, серед яких основними є Закон КНР «Про державні закупівлі» (від 2002 р.) та Закон КНР «Про проведення тендерів» (від 1999 р.). Зазначені закони не регламентують повною мірою закупівлю товарів військового та подвійного призначення, щодо яких діють Правила закупівель обладнання в інтересах Народно-визвольної армії Китаю (НВАК), а також Правила проведення конкурсів Головного управління озброєнь НВАК на закупівлю обладнання.

Закон КНР «Про державні закупівлі» передбачає стандартизований механізм проведення державних закупівель, підвищення ефективності використання державних коштів при здійсненні державних закупівель, захист національних та суспільних інтересів тощо. Відповідно до положень Закону «Про проведення тендерів», вони повинні проводитися щодо придбання товарів та послуг при виконанні таких проєктів: будівництво масштабних інфраструктурних об’єктів, об’єктів загального призначення й об’єктів, пов’язаних із громадськими інтересами і безпекою населення, об’єктів з повним або частковим використанням державних інвестицій, об’єктів з використанням наданих міжнародними організаціями або урядами іноземних держав кредитів, фінансової допомоги. Конкретний зміст і критерії перерахованих вище об’єктів визначаються профільними міністерствами і відомствами з подальшим затвердженням Державною радою КНР.

Відповідно до Закону КНР «Про проведення тендерів», тендери поділяються на два типи: відкритий і на запрошення. Водночас, Закон КНР «Про державні закупівлі» пропонує шість категорій тендерів: відкриті торги, на запрошення, конкурентні переговори, закупівлі в одного постачальника, запит, інші методи закупівель, визначені Відділом державного нагляду і управління державними закупівлями Держради КНР.

Законодавством передбачено винятки, при яких дозволяється не проводити тендери для закупівель товарів і послуг, а саме закупівлі: в сфері державної безпеки; що є державною таємницею; пов’язані з необхідністю захисту від стихійних лих або ліквідації їхніх наслідків; за наявності інших особливих обставин.

Закупівлі товарів і послуг у КНР здійснюються державними органами всіх рівнів через визначені центральним або провінційним/муніципальним урядами агентства державних закупівель. Зазначені агентства закупівель є юридичними особами некомерційного профілю, які за дорученням держорганів здійснюють закупівельну діяльність, відповідно до норм чинного законодавства.

Щодо участі іноземних компаній в державних тендерах, слід зазначити, що система урядових закупівель Китаю спрямована виключно на заохочення та підтримку розвитку підприємств і виробників цієї країни.

Державні органи КНР всіх рівнів, відповідно до ст.10 Закону КНР «Про державні закупівлі», здійснюють закупівлі лише китайських товарів, послуг чи проєктів (винятком, відповідно до законодавства, можуть бути такі три випадки: товари, послуги або проєкти, які необхідно придбати, недоступні в Китаї або не можуть бути отримані на розумних комерційних умовах; закупівлі для використання за межами Китаю; інші передбачені чинним законодавством випадки).

Іноземне підприємство-постачальник тієї чи іншої продукції або послуг, яке має намір брати участь в урядовій закупівельній діяльності, повинно бути зареєстровано в Китаї. Тобто, для того, щоб узяти участь у процесі державних закупівель, постачальники повинні надавати такі матеріали, як «бізнес-ліцензію юридичної особи підприємства», зареєстровану в компетентних органах КНР, або посвідчення фізичної особи, щоб довести, що вони здатні самостійно нести цивільну відповідальність. Крім того, відповідно до положень Закону КНР «Про державні закупівлі» постачальники, які беруть участь у діяльності з державних закупівель, повинні надати додаткові документи, такі як «ліцензії на ведення бізнесу юридичних осіб або інших організацій та фізичних осіб» і «повинні мати бездоганну репутацію як добропорядний платник податків і зборів соціального страхування відповідно до законодавства».

У той же час, іноземні компанії можуть брати участь у тендерах щодо реалізації в Китаї проєктів, що здійснюються повністю або частково за рахунок коштів міжнародних фінансових організацій, наприклад, Азійського банку розвитку (www.adb.org/projects/), Світового банку (https://projects.worldbank.org) тощо.

 Основні інформаційні ресурси КНР, на яких розміщується інформація про проведення державних закупівель: www.ccgp.gov.cnwww.zycg.gov.cnhttp://bgpc.beijing.gov.cnwww.china-cpp.comwww.ctba.org.cnwww.chinabidding.comOutdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux