• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • 中文
Інформація про розвиток подій в АР Крим
Опубліковано 02 березня 2014 року о 09:23

У період з 21 до 22 лютого 2014 року на території Автономної Республіки Крим та у м. Севастополь мали місце активні пересування великої кількості бойової броньованої техніки (понад 30 бронетранспортерів) військових формувань Чорноморського флоту Російської Федерації, дислокованих на території України, частина яких не узгоджувалася з компетентними органами України. Зокрема, шістнадцять бронетранспортерів БТР-80 розміщеної у м. Севастополь 810-ї окремої бригади морської піхоти Чорноморського флоту здійснили виїзди у напрямку населених пунктів Кача та Гвардійське та у межах м. Севастополь.

Крім того, 23 лютого 2014 року три бронетранспортери БТР-80 здійснили пересування у м. Севастополь з місця дислокації 810-ї окремої бригади морської піхоти до мису Херсонес та у зворотному напрямі.

Враховуючи пріоритетність дотримання соціально-політичної стабільності на території України, МЗС закликало російську сторону уникати позаштатних пересувань бойової техніки ЧФ РФ, пов’язаних, у тому числі, з посиленням охорони російських військових об’єктів, та здійснювати їх у взаємодії з компетентними органами України, як це передбачено пунктом 4 статті 8 Угоди між Україною та Російською Федерацією про статус та умови перебування ЧФ РФ на території України від 28 травня 1997 року.

Російській стороні було запропоновано провести найближчим часом двосторонні консультації.

27 лютого о 20.50 великий десантний корабель «Азов» відшвартувався на причал № 141 бухти «Південна» Севастопольської бухти, пройшов процедуру прикордонного контролю, далі здійснив перехід до бухти «Козача» (місце дислокації 810-ї бригади морської піхоти ЧФ РФ), де з корабля було вивантажено близько 300 військовослужбовців зі зброєю. Перевезення здійснено 15-ма військовими автомобілями КАМАЗ.

О 20:56 27 лютого колона з 14-и автомобілів Урал без номерних знаків та 2-х БТР-80, які перевозили до 400 військовослужбовців, виїхала з території 7-го навчального загону ЧФ РФ у напрямку виїзду з м. Севастополь. В районі дорожньої розв’язки м. Севастополь – Сапун-Гора – м. Інкерман колона розділилася: 6 автомобілів Урал продовжили рух у напрямі м. Інкерман, інші автомобілі та 2 БТР – в напрямку району Сапун-Гори.

Крім того, о 21:18 27 лютого з 7-го навчального загону ЧФ РФ близько 150 осіб на 4-х автомобілях КАМАЗ без номерних знаків виїхали у напрямку Новофедорівки.

Окремі збройні команди (2-5 автомобілів кожна) здійснили переміщення до місць дислокації об’єктів ВМС ЗС України у м. Севастополь.

Близько 21:30 27 лютого зі сторони Качинського шосе до воріт в’їзду на територію, де розташоване приміщення зали зустрічі офіційних делегацій цивільного аеропорту, що поруч військового аеродрому Бельбек, прибули озброєні невідомі особи у військовій формі без знаків розпізнавання (близько 300 осіб, 17 автомобілів типу «Урал», 2 БТРи). Після проведення перемовин із зазначеною групою осіб було встановлено, що їх мета - взяти під контроль виїзд з цивільного аеропорту Бельбек та не допустити пересування вищих посадових осіб України, які за їх інформацією, прибудуть літаком до Криму, вбік м. Севастополь. Зазначена група озброєних осіб розосередилась по периметру паркану цивільного аеропорту, розгорнуто радіостанцію на базі БТРа. Станом на 16:00 була перекрита злітно-посадкова смуга та руліжна доріжка трьома автомобілями «Урал», розгорнута позиція станкового кулемета. Керівництво бригади тактичної авіації попереджено, що у випадку зльоту літака з чергової ланки буде відкрито вогонь на ураження.

Починаючи з 28 лютого розпочалося блокування інших підрозділів.

О 8:45 Севастопольський загін морської охорони Державної прикордонної служби України було блоковано групою озброєних осіб у кількості до 30 чоловік на 4 вантажних автомобілях, яких у подальшому було ідентифіковано як військовослужбовців 810 бригади морської піхоти ЧФ РФ на чолі з капітаном I рангу Толмачовим Олександром В’ячеславовичем. Метою свого прибуття вони мотивували виконанням постанови Ради Безпеки АР Крим щодо недопущення захоплення зброї та боєприпасів екстремістами.

Після проведених переговорів зазначена група розмістилася на відстані 25 метрів ліворуч та праворуч від КПП військової частини. Одночасно спостерігалося розміщення на прилеглих до загону морської охорони висотах снайперів.

Об 11:00 28 лютого розпочалося блокування підрозділів військових частин Повітряних Сил ЗСУ в АР Крим.

 Близько 13:00 до КПП 1-го та 3-го зенітно-ракетного дивізіону зенітної-ракетної бригади (мис Фіолент) під’їхав автомобіль Урал, з якого вийшли 21 озброєний автоматичною зброєю військовослужбовець 810-ї бригади морської піхоти ЧФ РФ (місце базування бухта Козача м. Севастополь). З прибулими спілкувались командири зазначених підрозділів ЗС України в АР Крим.

Також 28 лютого о 14:45 військовослужбовці РФ (прибули автомобілем КАМАЗ) заблокували КПП командного пункту зенітно-ракетного полку м. Євпаторія та окремої роти радіолокаційної розвідки. Під час спілкування з представниками зенітно-ракетного полку старший групи пояснив свої дії отриманим наказом щодо охорони по периметру всіх військових частин ЗС України у випадку наближення «радикалів».

До КПП Євпаторійського авіаремонтного заводу під’їхав автомобіль КАМАЗ, згодом з тилової сторони він в’їхав на територію в районі злітно-посадкової смуги. З автомобіля ніхто не виходив. Кількість прибулих невідома.

У м. Джанкой біля КПП військової частини А1387 ЗСУ розгорнуто блокпост у кількості 10-15 чол. з автомобілем КАМАЗ, який у будь-який момент готовий блокувати виїзд з військової частини. За словами старшого блокпосту, вони належать до ЗС РФ.

Вранці 28 лютого 2014 року ракетний катер ЧФ РФ «Івановець» зупинився на відстані 5 кабельтових від берега на рейді Балаклавської бухти, нібито через поломку двигуна.

28 лютого 2014 року о 15:38 за київським часом 4 літаки Іл-76 Збройних Сил Російської Федерації (2 літаки - аеродром базування Псков, 2 - аеродром базування Таганрог) порушили (незаконно перетнули) державний кордон України та здійснили посадку у період з 16:06 до 16:26 на аеродромі смт. Гвардійське Сімферопольського району Автономної Республіки Крим України.

Політ літаків здійснювався у супроводженні групи літаків (до 10 літальних апаратів тип не визначено) під прикриттям пасивних перешкод на висотах 900-5000 м.

Відповідно до тактико-технічних характеристик літака Іл-76 один літак має можливості по перевезенню (особового складу – до 225 чол. або бронетанкова техніка – до 3 од. або вантажі – до 45 т.).

Начальником гарнізону аеродрому «Гвардійський», представником РФ, прикордонному наряду було заявлено, що вони не мають потреби у послугах Державної прикордонної служби України та планують здійснювати посадку кожні 15 хвилин.

Станом на 18:45 було здійснило посадку вже 6 літаків, ще 2 заходили на посадку.

За фактом незаконного перетину державного кордону російській стороні направлено ноту з вимогою надати пояснення та припинити вчинення недружніх дій по відношенню до України.

До 150 військовослужбовців Збройних Сил Росії без розпізнавальних знаків прибули до аеропорту «Сімферополь» та розпочали патрулювання прилеглої до VIP-зони території.

28 лютого 2014 року було зафіксовано переліт з російського напрямку в Україну більш ніж десяти російських військових вертольотів. На аеродромі Кача були оформлені три вертольоти, щодо яких була подана відповідна заявка ЧФ РФ. Інші вертольоти, які перетнули державний кордон України, здійснили переліт на територію України незаконно.

1 березня 2014 року аеродром Державного наукового випробувального центру «Кіровське» блокований по периметру військовослужбовцями зі зброєю (прибули на 4 автомобілях «Урал»). Близько 01:00 1 березня на аеродром Кіровське проникли близько 20 автомобілів типу Урал та Тигр. Озброєна група військовослужбовців ЗС РФ проникла до контрольно-диспетчерського пункту, поклала обличчям до підлоги особовий склад чергової зміни, вилучила засоби мобільного зв’язку та вивела з ладу обладнання зв’язку та радіотехнічні засоби.

О 10:55 1 березня на територію окремої радіолокаційної роти (м. Євпаторія) проникли 100 військовослужбовців ЗС РФ, які зібрали весь особовий склад роти у казармі.

На територію окремої радіолокаційної роти (мис Меганом) прибули озброєні підрозділи ЗС РФ, які блокували роботу радіотехнічних засобів роти і опечатали кімнату зберігання зброї.

Авіаційну комендатуру аеродрому Джанкой захопили військовослужбовці ЗС РФ.

204-а бригада тактичної авіації (аеродром Бельбек) заблокована військовослужбовцями ЗС РФ, які висунули ультиматум перейти на сторону ЗС РФ, а незгодних – залишити територію військової частини без зброї.

О 10:40 до КПП Євпаторійського зенітного ракетного полку під’їхав автомобіль КАМАЗ з військовослужбовцями ЗС РФ, які проникли на територію військової частини та заблокували виїзд з неї.

За більшістю перелічених фактів російській стороні направлені офіційні ноти з вимогою припинити незаконні дії.

В той же час, згідно з повідомленнями низки ЗМІ, 26 лютого 2014 року розпочалася «раптова» перевірка Західного і Центрального військових округів ЗС Росії із залученням підрозділів Повітряно-десантних військ. З огляду на те, що така військова діяльність проводиться в зоні застосування Віденського документа про заходи зміцнення довіри і безпеки (ВД-11), Російська Федерація каналами ОБСЄ розповсюдила формат повідомлення CBM/RU/14/0018/F25/O (додається), у якому підтверджується факт проведення військових навчань.

Зокрема, російська сторона зазначає, що перевірка триватиме у період з 26 лютого до 3 березня ц.р. (з поверненням до пунктів постійної дислокації
7 березня ц.р.) Загальна кількість залучених військовослужбовців – до 38 000. Крім того, у військовій діяльності планується участь до 760 бойових танків, до 1200 бойових броньованих машин, до 720 артилерійських систем і систем залпового вогню, до 130 гелікоптерів тощо.

Виходячи із заявленої російською стороною інформації, залучених до навчань військ, етапів навчань, поблизу кордонів України не виключено створення ударних угруповань, що не може не викликати стурбованості.

З огляду на викладене, по каналах ОБСЄ, виходячи з положень Віденського документа про заходи зміцнення довіри і безпеки, було направлено повідомлення з проханням роз’яснити мету навчань, їх задум, райони проведення тощо.

За Віденським документом Російська сторона повинна надати відповідь протягом 48 годин, тобто до середини дня 2 березня 2014 року.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux