• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • 中文
Aide Memoir стосовно статті 7 Закону України «Про освіту»
Опубліковано 26 вересня 2017 року о 07:03

Українська держава забезпечує задоволення мовних та освітніх потреб національних меншин, які проживають на території України, відповідно до міжнародних і європейських стандартів.

Для забезпечення права на навчання мовами національних меншин та вивчення цих мов функціонує 735 навчальних закладів. Дошкільні навчальні заклади здійснюють виховання шістьма мовами (українською, молдовською, польською, російською, румунською, угорською). У загальноосвітніх навчальних закладах здійснюється навчання шістьма мовами (українською, молдовською, польською, російською, румунською, угорською), як предмет вивчається 30 мов (без урахування анексованого Криму).

5 вересня 2017 року Верховна Рада України прийняла новий Закон України «Про освіту», стаття 7 якого  має забезпечити  функціонування української мови  у сфері освіти, а також гарантувати вільний розвиток і використання мов національних меншин України.

Зазначений закон спрямований на забезпечення рівних можливостей для всіх громадян України на здобуття вищої освіти. Аналіз показав, що діти, які навчаються у школах національних меншин, мають менше можливостей, ніж їх україномовні однолітки через низький рівень володіння державною мовою. Це  призводить до порушення конституційних прав цих дітей на вступ до вищих навчальних закладів України на конкурсних засадах, забезпечення їхнього конституційного права на працю, а також доступ до державної служби чи обіймання посад в органах місцевого самоврядування, державної влади.

За офіційною статистикою в 2016 році понад 36 % випускників Закарпаття здали зовнішнє незалежне оцінювання з української мови з вкрай низьким - від 1 до 3 балів за 12-бальною шкалою. Найгірші ж результати ЗНО з української мови в 2016 році отримали випускники з Берегівського району, де компактно проживає угорська громада.

60,1% школярів, що належать до угорської та румунської меншини і складали ЗНО з математики та історії України однією із цих мов, не подолали поріг склав/не склав з тестування з української мови»

У цьому зв’язку запроваджується розширене вивчення навчальних предметів державною мовою у школах з викладанням мовами національних меншин, які фінансуються з державного і місцевих бюджетів. Такий крок покликаний усунути згаданий дисбаланс та вирівняти можливості для всіх випускників українських шкіл.

Детальний зміст статті 7 Закону України «Про освіту»:

-         Гарантує особам, які належать до національних меншин України право на навчання в комунальних закладах для здобуття дошкільної та початкової освіти поряд з державною мовою відповідної національної меншини. Це право реалізується через окремі класи (групи) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд з державною мовою, що створюються відповідно до законодавства, і не поширюється на класи (групи) з навчанням українською мовою.

-         Передбачає, що у закладах освіти відповідно до освітньої програми декілька дисциплін можуть викладатися двома та більше мовами – державною мовою, англійською мовою, іншими офіційними мовами Європейського Союзу.

-         З 5 класу діти національних меншин починають навчатися державною мовою, а мову національної меншини вивчати як окрему дисципліну. Крім того, цією мовою, як мовою Європейського Союзу, можуть вивчатися ще декілька дисциплін.

-         Передбачає перехідний період. Особи, які належать до корінних народів, національних меншин України і розпочали здобуття загальної середньої освіти до 1 вересня 2018 року, до 1 вересня 2020 року продовжують здобувати таку освіту відповідно до правил, які існували до набрання чинності цим законом, з поступовим збільшенням кількості навчальних предметів, що вивчаються українською мовою».

Таким чином, починаючи з 1 вересня 2018 року дошкільну і початкову освіту діти можуть здобувати повністю мовою відповідної національної меншини та вивчати державну мову. Крім того, особи, що належать до національних меншин, мають право створювати свої власні приватні освітні та учбові заклади і керувати ними.

Закон жодним чином не спрямований на порушення прав національних меншин, не передбачає закриття освітніх закладів національних меншин, а лише запроваджує поступове збільшення вивчення державної мови. Закон в жодному разі не передбачає закриття угорського факультету в Ужгородському національному університеті, будь-яких приватних ВНЗ.

Редакція статті 7 Закону України «Про освіту» відповідає Конституції України та   міжнародним зобов’язанням України - Європейській хартії регіональних мов або мов меншин, Рамковій конвенції про захист національних меншин, Конвенції ЮНЕСКО про боротьбу з дискримінацією в галузі освіти, Декларації про права осіб, що належать до національних або етнічних, релігійних та мовних меншин.

Крім того, новий Закон України «Про освіту» враховує Гаазькі рекомендації щодо прав національних меншин на освіту, а також положення міжнародних двосторонніх документів щодо забезпечення освіти рідною мовою.

Міністерство освіти і науки України готове до створення консультативної робочої групи з представників зацікавлених посольств та міжнародних організацій для спільного вироблення механізму імплементації нового Закону України «Про освіту». 

 

ПРЕЗЕНТАЦІЯ МОН України "On education: primary and school education fornational minorities and indigen ous peoples". 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux