Питання: українські медіа повідомили про підписання Президентом України Указу, яким припиняється здійснення АТО та запроваджується операція Об’єднаних сил. Не могли б Ви детальніше розказати, про що саме йде мова, а також який ефект очікується від зазначених дій?
Відповідь: варто почати з того, що 23 січня 2018 року ПАРЄ підтримала резолюцію про гуманітарні наслідки війни в Україні. Надзвичайно важливим є те, що у цій резолюції Росію вперше (!!!) визнано країною-агресором.
Міжнародне визнання РФ країною-агресором дало можливість переформатувати 30 квітня 2018 року антитерористичну операцію на території Донецької та Луганської областей (АТО) в операцію Об’єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій і Луганській областях, що стало дуже важливим кроком у створенні нормативно-правового механізму дій України з відновлення територіальної цілісності нашої держави.
По-перше, операція Об’єднаних сил була санкціонована законом про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях.
По-друге, новий формат операції на Донбасі дозволить удосконалити механізм координації дій Збройних Сил України, спецслужб, правоохоронних органів, а також громадських адміністрацій, необхідний на тлі гібридних провокацій російських сил.
Важливо зауважити, що керівництво нашої держави не має намірів щодо відновлення територіальної цілісності України силами її Збройних Сил, хоча вони вже є достатньо могутніми для досягнення такої мети. Прагнучи уникнути жертв серед мирного населення та подальших руйнувань, Україна воліє вирішувати цю проблему виключно політико-дипломатичними засобами. Наша позиція залишається незмінною: єдиний шлях до врегулювання конфлікту – повне виконання Мінських домовленостей.