Питання: за повідомленнями українських медіа, наразі відповідні державні органи України проводять активну роботу зі збору доказів російської агресії на Донбасі. Не могли б Ви більше детально розповісти про це?
Відповідь: так, дійсно, наразі правоохоронні органи України, громадські організації й незалежні експерти продовжують збір та опрацювання фактів порушень Російською Федерацією на Донбасі норм міжнародного права, у т.ч. гуманітарного, та вчинення російськими збройними силами й підтримуваними Росією незаконними збройними формуваннями злочинів проти місцевого населення, включаючи проведення терористичних актів. Важливо зазначити, що дедалі більше зібраних фактів беззаперечно вказують на незворотність покарання керівництва РФ за збройну агресію проти України та підрив суверенітету й територіальної цілісності нашої держави.
Так, 7 травня 2018 р. Голова Служби безпеки України В.Грицак оприлюднив матеріали розслідування, які доводять безпосередню участь російських військових в обстрілах мікрорайону «Східний» у Маріуполі 24 січня 2015 р., внаслідок чого 29 громадян України загинули, 92 – отримали поранення, були пошкоджені житлові й нежитлові будинки. Досудовим розслідуванням доведено, що цей терористичний акт здійснено кадровими російськими військовослужбовцями з застосуванням двох штатних реактивних дивізіонів збройних сил РФ. Наразі 11-м військовослужбовцям ЗС РФ, а також їхнім поплічникам із числа бойовиків терористичної організації «ДНР», причетним до злочинних обстрілів Маріуполя, повідомлено про підозру у вчиненні теракту та веденні агресивних воєнних дій. Показово, що до аналогічних висновків щодо причетності російських військових до згаданих обстрілів дійшли й експерти незалежної групи Bellingcat. Висновки розслідування СБУ найближчим часом будуть передані за позовом України проти РФ до Міжнародного суду ООН, компетенція якого з 17 липня 2018 р. поширюватиметься й на злочин агресії.
Головна військова прокуратура України продовжує здійснювати кримінальне провадження за фактом розв’язання та ведення представниками влади РФ, Збройних сил РФ та іншими особами за попередньою змовою агресивної війни проти України, що спричинило загибель людей та інші тяжкі наслідки.
Загалом за згаданими статтями слідчими органами безпеки з лютого 2014 р. розслідувалось/розслідується 11 000 кримінальних проваджень з-понад більше 16 000 проваджень про злочини на території Донецької та Луганської областей проти основ національної безпеки і оборони України, посягання на її територіальну цілісність, тероризм, інші тяжкі злочини.
Усього до судів уже передано обвинувальні акти проти 2063 осіб – учасників терористичних організацій і незаконних воєнізованих формувань, зрадників, пособників терористів та інших осіб, які вчинили злочини проти України. 710 осіб визнано винними у вчиненні злочинів цієї категорії.
Триває також і робота з законодавчого врегулювання притягнення РФ до міжнародно-правової відповідальності як країни-агресора. 20 березня 2018 р. Верховна Рада України ухвалила постанову 2356-VIII, згідно з якою Кабінет Міністрів України має вжити необхідних заходів для створення міжвідомчого координаційного органу з метою узагальнення правової позиції держави у питанні відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та підготовки консолідованої претензії України до Російської Федерації за збройну агресію проти України; розробки методики визначення шкоди та обсягу збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації; розроблення та внесення на розгляд Верховної Ради України законопроекту про створення реєстру фізичних та юридичних осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації тощо.
12 квітня 2018 р. міжнародна волонтерська спільнота InformNapalm представила інтерактивну базу даних російської агресії проти України, Грузії та Сирії. Ця база, яка є результатом роботи волонтерів за 4 роки, містить дані щодо 1700 розслідувань, систематизованих за двома групами: російське озброєння, виявлене на Донбасі; підрозділи російської армії, що брали участь в агресії проти України. Наведені факти масштабного російського вторгнення в Україні: ідентифіковано 1300 російських військовослужбовців із 89 формувань ЗС РФ та інших силових структур РФ, встановлено 44 типи російського озброєння і техніки, яка таємно постачалась на Донбас.
Детальніша інформація з порушеного питання – за посиланнями:
https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/2/view/4734#.eEwlSzFG.dpbs
http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2356-19
http://www.mcclatchydc.com/news/nation-world/article210790044.html