Питання: Скажіть, будьте ласкаві, що відбувається наразі в Криму? Якими можуть бути наслідки спроб співпраці іноземних компаній з окупаційними органами влади?
Відповідь: Те, що зараз відбувається в Криму, дійсно, викликає серйозну стурбованість не тільки в Уряду України, але й у всієї світової громадськості. Мова йде, насамперед, про системні грубі порушення прав і свобод людини аж до незаконного кримінального переслідування та регулярних обшуків. На жаль, мушу констатувати, що від подібних незаконних акцій найбільше страждають представники Меджилісу кримськотатарського народу. У зв’язку з цим уряд України вживає усіх можливих заходів для залучення впливу світових лідерів та громадськості, які могли б посприяти у зміні ситуації, що склалася.
Крім того, сьогодні Російська Федерація в особі незаконних органів влади півострова Крим намагається просувати міжнародне співробітництво на тимчасово окупованій території. І тут мова йде про ризики, яким піддаються потенційні іноземні партнери або учасників такої діяльності.
Згідно з Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території України» від 15 травня 2015 року (посилання на текст Закону – http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1207-18), зокрема статті 1 (відносно правового статусу тимчасово окупованої території України): будь-яка угода іноземних держав, або іноземних підприємців з суб’єктами, розташованими на тимчасово окупованій Російською Федерацією українській території Автономної Республіки Крим, є недійсною з моменту її вчинення. Такі дії будуть розглядатися як порушення цими державами чи компаніями законодавства України і недружній крок по відношенню до України.
Тут, хочу звернути особливу увагу китайських друзів на те, що до осіб та компаній, які беруть участь в подібних заходах, будуть застосовані міжнародні санкції, у т.ч. з боку країн-членів ЄС і США, що, безсумнівно, негативно позначиться на їх подальшій діяльності за кордоном.
Важливо підкреслити, що Уряд Китайської Народної Республіки неодноразово заявляв про свою незмінну підтримку суверенітету і територіальної цілісності України, тому в даному контексті, будь-які вищевказані дії з боку китайських громадян, будуть розцінюватися і як такі, що суперечать офіційній позиції Китайської Народної Республіки.
Щодо доступу до тимчасово окупованого регіону, то в’їзд на тимчасово окуповану територію України іноземців та осіб без громадянства та виїзд з неї здійснюються виключно через контрольні пункти – за паспортним документом та спеціальним дозволом, виданим територіальним органом Державної міграційної служби України (ДМСУ) або територіальним підрозділом ДМСУ у Новотроїцькому або Генічеському районах Херсонської області.